Пипи долгиот чорап

  • Сцена: Детска
  • Времетраење: 65 минути
  • Премиера: 28.03.2013
  • Возраст: 6+
{JEVK2EMBED}

Режија: Драгана Милошевски Попова
Автор: Астрид Лундгрен

Претставата е работена според истоимената детска книга на Астрид Лундгрен и е лектира за основно образование. Прекрасната драматизација на Бојан Трифуновски, режисерката Драгана Милошевски Попова успеа да ја претвори во незаборавна претстава.

Не постои дете кое не би сакало да ги види вратоломиите на Пипи, оригинално девојче кое отскокнува од средината и по начинот на облекување и по начинот на однесување, пркосејќи им на сите општо прифатени норми и правила. Интересот за нашата Пипи, одиграна од повеќе од оригиналната актерка Соња Стамболџиовска, која и приватно е реинкарнација на оригиналната Пипи, досега е незапамтен. Претставата изобилува со прекрасно одиграни ликови и карактери.

Доколку сте заинтересирани да присуствувате на оваа претстава Ви препорачуваме час поскоро да купите или резервирате билет, бидејќи неретко се случува билетите да бидат распродадени неколку часа пред одигрување на истата.

 

Играат:

Соња Стамболџиоска (к.г.)

Емра Куртишова

Мартин Јорданоски

Ана Левајковиќ Бошков

Предраг Павловски

Владимир Лазовски

          алтернација Горан Ников

Тања Кочовска

Мики Анчевски

Бојан Кирковски

Марија Ѓорѓијовска

Драган Довлев

Горан Ников

Драматизација:

Бојан Трифуновски

Сценографија:

Кирил Василев

Костимографија:

Марија Пупучевска

Музика:

Марјан Неќак

Media

FaLang translation system by Faboba

Месечен репертоар

Јули 2024
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Маркетинг