Пепелашка

  • Сцена: Детска
  • Времетраење: 55 минути
  • Премиера: 22.06.2016
  • Возраст: 5+
{JEVK2EMBED}

Режија: Деан Дамјановски
Автор: Шарл Перо и Браќата Грим

Нашата „Пепелашка“ е претстава за двајца млади, но, зрели сонувачи кои успеваат да истраат во потрагата по љубовта. Убавата, но несреќна Пепелашка се чуди на потребата за богатство на нејзините полусестри и маќеата. Таа мечтае по вистинскиот. Принцот, кој има се’, но ја нема онаа вистинската покрај себе, сака сам да ја најде својата сродна душа.

Ликовите на Пепелашка која не губи верба, Принцот кој не престанува да ја бара вистинската љубов, Маќеата која врие од злоба, двете полусестри кои луто се караат која е поубава, кралот кој сака само да го жени принцот, расеаната, добра и весела самовила, трапавите симпатични животни и еден слуга кој прави глупост само што ќе мрдне со малото прсте влетуваат во еден брз сплет на смешни, стрмоглави, неизвесни и среќни случки. Па така како што само животот знае да ги намести нештата, вербата на Пепелашка и Принцот и луѓето околу нив, ги носат сите на едно место во исто време.

Надежта дека љубовта доаѓа, вербата која секој ден ја чека среќата, тоа се победниците во нашата „Пепелашка“.

Драмски автор и драматург Горјан Милошевски

 

Драматизација:

Горјан Милошевски

Сценографија:

Кирил Василев

Костимографија:

Елена Дончева

Музика:

Сашко Костов

Кореографија:

Кренаре Невзати

Прес центар

(vecer.mk) Премиера на "Пепелашка" во режија на Деан Дамјановски

(lider.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(utrinski.mk) „Пепелашка“ премиерно на „Скопско лето“

(plusinfo.mk) Премиера на „Пепелашка“ утре во Театарот за деца и младинци

(dnevnik.mk) В среда премиера на „Пепелашка“ во театарот за деца и младинци

(diva.mk) „Пепелашка“ премиерно во Театарот за деца и младинци

(lokalno.mk) Премиера на тетарската претсава „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(republika.mk) Премиера на „Пепелашка“ – претстава за вербата, надежта и љубовта во Театар за деца и младинци

(kurir.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(cooltura.mk) Пpемиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(sitel.com.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(exclusive.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(vistina.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

(telegraf.mk) ТЕАТАР ЗА ДЕЦА И МЛАДИНЦИ: Премиера на „Пепелашка“

(alfa.mk) Премиера на „Пепелашка“ во Театарот за деца и младинци

FaLang translation system by Faboba

Месечен репертоар

Јули 2024
П В С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Маркетинг